Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 11.01.2018 - 15:42  //  aktualizácia: 11.01.2018 - 15:55  //  zobrazené: 1745

Šaliansky „trénerko“ Adam to s deťmi vie!

Objavil sa vo dverách a deti jasali! Samozrejme nezabudol so sebou priniesť veľkú sieťku plnú lôpt a ďalšie pomôcky. Mladý Šaľan Adam Rusznák vedie deti od útleho veku k športu. Najmä k loptovým hrám. Pod svoje športové krídla vzal viac ako dve stovky šalianskych ratolestí.

Hrajú sa na rybára, hľadajú poklady a deti ôsmich materských škôl a troch základných škôl už v skorom veku vedia aj to, čo je catch či skipping. „Učí nás aj hľadanie pokladu tak, že on schová kužele a my ich potom musíme hľadať,“ opisuje s nadšením 5-ročná Peťka z MŠ Okružnej. „Trénerko je perfektný, lebo nás všetko naučí. Niekedy je prísny a posadí nás na trestnú lavicu, ale to nevadí. Aj ja som už bol, lebo som neposlúchal,“ hovorí Kristiánko.

Po vrúcnom privítaní sa ale začína tvrdý 45-minútový tréning. Adam Rusznák pochádza zo Šale a je vyštudovaný telocvikár. Šport, ktorý sa sústreďuje na prácu s deťmi a loptové hry, zastrešuje Občianske združenie J4K a Gooal Academy. Funguje vo viacerých okresoch Slovenska. Zakladateľom Gooal Academy je Szilárd Kantár, ktorý oslovil Adama Rusznáka, aby tento šport priviedol aj do nášho mesta. Dnes trénuje približne 250 šalianskych detí. Zaoberá sa s deťmi od troch do siedmich rokov na materskej škole a žiakmi prvého stupňa na základnej škole. Podľa slov Adama je to s „rozhýbaním“ detí náročné. Škôlkari vnímajú šport ako hru, preto je s nimi práca ľahšia. Žiakov základných škôl je už ťažšie odlákať od smartfónov či tabletov. „Snažíme sa deti priviesť k športu. Tréningy vyzerajú tak, že začíname rozcvičkou, nasledujú loptové hry. Teda deti robia väčšinu cvikov s loptou, napríklad dribling, vedenie lopty, hádzanie lopty. Základ je, aby každé dieťa malo 300-400 dotykov s loptou,“ vysvetľuje trénerko, ako ho deti volajú.

Adam trávi každý svoj deň od rána do popoludnia na škole či škôlke, v súčasnosti mu na dvoch školách vypomáha ďalší tréner, Matúš Kochan. „Bez práce s deťmi si už ani neviem predstaviť svoj deň. Keď si k nim nájdete cestu, je to neskutočný impulz do života. Keď niekam prídete, tie deti pribehnú, objímu vás, tešia sa vám, kričia trénerko, trénerko, Adam! To ma napĺňa, preto to robím a našťastie to má veľmi dobrú odozvu aj u rodičov a podporujú ma. Som za to veľmi vďačný,“ hovorí s úsmevom mladý tréner.

Na MŠ Okružná chodí Adam vždy vo štvrtok, na tréningy chodia dve skupiny detí. Tento pohybový tréning je na škôlke vraj novinka, deti mali len tanečný krúžok. „Chceme zabrániť obezite a podporiť šport u detí, zvolili sme preto formu externého trénera. Je to veľmi dobré obohatenie kolektívu a deti sú tak naučené aj na iných dospelých ako na pani učiteľky. Počas zimného obdobia cvičia vnútri, od marca už budú na dvore. A pán tréner - je to naozaj pán tréner, ktorý má skutočne záujem, vzdeláva sa, vie to s deťmi, učí ich nové veci. Vidieť, že aj on má radosť z tej práce s deťmi,“ povedala s úsmevom riaditeľka MŠ Okružná Ľubica Hippová.  

Počas uplynulého leta pripravil Adam pre deti aj dva letné tábory. Ako nám prezradil, vzhľadom na veľký záujem, chystá počas tohto leta minimálne tri turnusy.

 

(ek)